Достапни линкови

Сиднеј: До 2012 максимум петмина странци во фудбалските клубови


Светската фудбалска асоцијација – ФИФА, на конгресот во Сиднеј, усвои резолуција, според која клубовите до 2012-та година ќе мора да ги стартуваат натпреварите со најмалку 6 домашни играчи и максимиум 5-мина странци. Претседателот на ФИФА, Сеп Блатер изјави дека ваквото правило ќе се применува етапно, почнувајки од сезоната во 2010-та година.
XS
SM
MD
LG