Достапни линкови

Њујорк: Седница на Советот за безбедност на ОН на барање на Грузија


Советот за Безбедност на Обединетите Нации денеска, на барање на Грузија, ќе оджи седница зад затворена врата, во врска со собореното грузиско без-пилотно летало над Абхазија. Посматрачите на Обединетите Нации ги подржаа грузиските тврдења дека во минатиот месец леталото го урнал руски борбен авион, но Русија ги демантира ваквите информаии. Грузија бара извинување и обештетување од Русија, а рускиот амбасадор во Обединетите Нации Виталиј Чуркин изрази разочароност што на седницата на Советот нема да може да учествува и претставник на Абхазија.
XS
SM
MD
LG