Достапни линкови

Стокхолм: Состанок за обнова и развој на Ирак


Претставници на скоро сто земји и организации на денешниот состанок во Стокхолм дискутираат за обновата и развојот на Ирак. Пред состанокот ирачкиот премиер Нури ал Малики изјави дека Ирак би сакал да му бидат просетни долговите што ги направено режимот на Хусеин. Станува збор за најмалку шеесет и седум милијарди долари и тоа највеќе на Саудиска Арабија, Кувајт, Обединетите арапски емирати и Катар. Амариканскиот државен секретар Кондолиза Рајс пак, оцени дека во Ирак се подобрила безбедносната ситуација и оти на таа земја сега и треба меѓународна финасиска поддршка.
XS
SM
MD
LG