Достапни линкови

Гренланд: Состанок за суверенитетот врз Арктичкиот Океан


Претставници на Соединетите Држави, Канада, Норвешка, Данска и Русија, на Гренланд одржуваат состанок за суверенитетот врз Арктичкиот Океан, за каде што се верува дека има големи резерви на нафта и гас. Главна тема се територијалните претензии врз Арктикот, дебата што се отвори откако Русија во минатата година постави свое знаме на морското дното на Северниот Пол.
XS
SM
MD
LG