Достапни линкови

Париз: Земјите од групата Г7 треба да побараат од производителите на нафта да го зголемат извозот


Францускиот министер за финансии Кристин Лагард изјави дека земјите од Групата 7 треба да побараат од државите производители на нафта, да го зголемат извозот со цел да запре порастот на цената. Францускиот претседател Никола Саркози денска предложи во Европската Унија да се укине данокот на додадена вредност за нафтата за да се ублажат последиците од зголемувањето на цените.
XS
SM
MD
LG