Достапни линкови

Виена: Меѓународната Агенција за атомска енергија со нов извештај на иранската нуклеарна програма


Иранското истражување околу развивањето на нуклеарно оружје и натаму предизикува загриженост и бара ,,сериозно објаснување,, се наведува во последниот извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија. Во него исто така е посочено дека Техеран поседува 3 500-тини центрифуги за збогатување ураниум кои се наоѓаат во нуклеарната централа Натанц. Иранскиот амбасадор во Меѓународната агенцијата Али Солтани пак, истакна дека последниот извештај покажува дека нуклеарната програма на Техеран е за мирољубиви цели бидејќи нема докази дека нуклеарните активности на Иран се користат за воени цели.
XS
SM
MD
LG