Достапни линкови

Брисел: Шефовите на дипломатиите на ЕУ одобриле започнување разговори со Русија за партнерство


Шефовите на дипломатиите на Европската Унија, како што јавуваат агенциите, денеска во Брисел го одобриле планот за започнување разговори со Русија за новиот договор за партнерство. Со тоа е ставен крај на две годишните пречки што за дијалогот Брисел, Москва ги поставуваа земјите од поранешниот советски блок. Дијалогот официјално ќе стартува на самитот меѓу Русија и Унијата кон крајот на идниот месец.
XS
SM
MD
LG