Достапни линкови

Вашингтон: Американската сонда Феникс слета на Марс


Американската истражувачка сонда Феникс, по десет месечно патување, слета на Марс за да го испита северниот пол на таа планета, соопштија од американската агенција НАСА. Мисијата на Феникс која веќе ги испратила првите фотографии од Марс ќе трае три месеци. Претходните истражувања покажаа дека на Марс имало водород и оти северниот пол бил прекриен со мраз.
XS
SM
MD
LG