Достапни линкови

Белград: Локалните општини на Косово ќе бидат формирани согласно законот, изјави Самарџиќ


Српскиот министер за Косово и Метохија Слободан Самарџиќ изјави дека локалните општини на Косово ќе бидат формирани согласно законот за локална самоуправа, односно за петнаесет дена по објавувањето на конечните резулати од изборите. Заменик премиерот на Косово Хајредин Кучи повтори дека властите во Приштина, заедно со УНМИК, веќе донесле одлука да не се признаваат институциите што би биле формирани како резултат на српските избори.
XS
SM
MD
LG