Достапни линкови

Бејрут: Либанскиот парламент се очекува да избере нов претседател на државата


Либанскиот парламент денеска се очекува да го избере новиот претседател на државата. Владата подржана од западните земји и опозицијата предводена од Хезболах минатата недела на разговорите под покровитеслтво на Катар постигнаа договор генералот Микел Сулејман да биде новиот претседател. Поради несогласувањата мегу власта и опозицијата Либан немаше претседател 6 месеци. Сулејман ке стане 11 кој што ке ја извршува таа функција.
XS
SM
MD
LG