Достапни линкови

Мјанмар: Генералниот секретар на ОН ја отвори донаторската конференција на Мјанмар


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска на отварањето на донаторската конференција за Мјанмар изрази надеж дека е достигната пресвртната точка за собирање на помош за преживеаните од циклонот. На конференциај која се одржува во Јангон и на која учествуваат околу 50 држави и орагнизации Ки мун побара да се соберат околу 200 милиони долари. Високиот американски преставник Скот Марсиел рече дека воената хунта мора да овозможи непречен прием на помошта во загрозените региони како услов за добивање на поголема помош од Соединетите Американски Држави. Според проценките повеке од 2 милиона луге се загарозени од циклонот а речиси 135 000 загинаа или се водат како исчезнати.
XS
SM
MD
LG