Достапни линкови

Париз: Штрајк на вработените во јавниот сектор против пензиските реформи


Француските железнички и други работници во јавниот сектор, денеска штрајкуваат против планираните пензиски реформи, кои предвидуваат подолг работен стаж за стекнување право на пензија. Поради едно-дневниот штрајк, железничкиот промет е намален за половина, а ќе има последици и во авио-сообраќајот. Деновиве штрајкуваа и француските рибари поради растечките цени на нафтата.
XS
SM
MD
LG