Достапни линкови

Тбилиси: Саакашвили прогласи победа на неговата партија на парламентарните избори


Грузискиот претседател Михаил Саакашвили прогласи победа на неговата партија на вчерашните парламентарни избори во земјата. Според нецелосните резултати на Централната Изборна Комисија, партијата на Саакашвили освоила над 62 насто од гласовите, додека главната опозиција само околу 14 насто. Опозиционите лидери тврдат дека власта ги наместила изборите, кои не биле фер, и најавија протести.
XS
SM
MD
LG