Достапни линкови

Бајџи: Осум цивили убиени во напад на американски хеликоптер врз возило


Ирачката полиција соопшти дека американски воен хеликоптер нападнал едно возило во градот Бајџи, при што 8 цивили биле убиени, вклучувајки и две деца. Претставник на американските сили изјави дека од хеликоптерот бил отворен оган откако возачот ги игнорирал предупредувањата да запре. Во одвоени инциденти во Багдад и во Бакуба, како што јавуваат агенциите, биле убиени двајца локални новинари.
XS
SM
MD
LG