Достапни линкови

Мјанмар: Бан Ки Мун ќе ги убедува властите да ја прифатат меѓународната помош


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска во Мјанмар ке се обиде да ги убеди воените власти да ја прифатат целосна операција за помош на земјата настрадана од Циклонот Нагрис. Воената Хунта одреди големи ограничувања за странската помош. Како последица на Циклонот загинаа 78 илјади лица а над 50 илјади се водат како исчезнати.
XS
SM
MD
LG