Достапни линкови

Багдад: Ирачката војска без отпор влегла во Садр Сити


Ирачката војска денеска без отпор влегла во Садр сити, шиитско упориште во Багдад. Ова е дел од спогодбата за прекин на огнот што во минатата недела го потпишаа ирачките власти и бунтовниците откако во неколкунеделните борби загинаа над илјада луѓе. Во Садр сити живеат над два милиона, претежно шиити.
XS
SM
MD
LG