Достапни линкови

Сечуан: Кинеските власт се обидуваат да воспостават ред во подрачјето погодено од земјотресот


Кинеските власти се обидуваат да воспостават ред во Сечуан, подрачјето што пред неколку дена беше разуранато од катастрофалниот земјотрес. Стотици илјади луѓе ги напуштиле нивните засолништа откако владата предупреди дека би можело да дојде до повторен потрес. Тоа и се случи, а земјотресот бил со сила од пет степени според Рихтеровата скала. По претходниот потрес над седумдесет илјади луѓе се водат како загинати, или исчезнати.
XS
SM
MD
LG