Достапни линкови

Сечуан: Засега потврдено дека над 32 илјади лица загинале во земјотресот


Бројот на загинати од земјотресот кој ја погоди кинеската провинција Сечуан продолжува да расте. Потврдено е дека речиси 32,500 лица загинале но се стравува дека бројот може да достигне до 50 000. Повредени се повеке од 220 000 лица, а десетици иљади сеуште се водат како исчезнати. Агенциите јавуваат дека дека земјотрес од 6 степени повторно ја погодил истатата област но засега нема информации за евентуални последици или штети.
XS
SM
MD
LG