Достапни линкови

Кабул: Апелациониот суд ќе ја разгледува смртната казна за еден новинар


Апелациниот суд во Кабул денеска треба да ја разгледа смртната казна изречена за авганистанкиот новинар. Сајед Парвез во Јануари беше прогласен за виновен дека го навредил исламот делејки матријал во кој муслиманите се прашуваат дали практукуваат полигамија. Тој ги одби сите обвинениа. Програмскиот координатор за Азиа на комитетот за заштина на новинарите Боб Диетз изрази задоволство што случајот е префлен во судот во Кабул но додаде дека стравува за безбеднсота на Парвез во Авганистан доколку биде пуштен на слобода.
XS
SM
MD
LG