Достапни линкови

Пекинг: Ху Џинтао побара дополнителни напори за спасување на настраданите од земјотресот


Кинескиот Претседател Ху Џинтао побара доплнителни напори при спасувањето животи во Сечаун по катастрофалниот земјотрес во кој официјално досега животот го загубија 29 илјади лица, како што денеска соопшти кинеската влада. Се очекува оваа бројка да се зголеми на 50 тина илјади жртви. Околу 4,5 милиони лица во Сечуан ги загубија своите домови по земјотресот кој во понеделникот на погоди Кина.
XS
SM
MD
LG