Достапни линкови

Пекинг: Кинескиот претседател побара од спасувачките екипи повеќе да се ангажираат по земјотресот


Кинескиот претседател Ху Џинтао, кој денеска е во посета на настраданите региони од земјотресот во југозападна Кина, побара од спасувачките екипи да ги удвојат напорите во санирањето на последиците. Досега официјално е потвдено дека во земјотресот досега загинале 19 ипол илјади луѓе, но кинеската влада страхува дека конечната бројка би можела да биде над 50 илјади.
XS
SM
MD
LG