Достапни линкови

Ријад: Средба на Џорџ Буш со кралот на Саудиска Арбија Абдула


Американскиот претседател Џорџ Буш, во рамките на блиско-источната турнеја, денеска е во Саудиска Арабија. Предвидена е средба со саудискиот крал Абдула на која ќе се одбележи 75- годишнината од формалното воспоставување на американско – судиските односи. Најавено е дека Буш ќе побара од кралот Абдула да помогне во контролата на цените на нафтата, а на разговорите ќе стане збор и за Иран, на кого и двете земји гледаат како на закана за мирот на Блискиот Исток.
XS
SM
MD
LG