Достапни линкови

Екатеринбург: Русија, Кина и Индија се залагаат за обнова на преговорите меѓу Белград и Приштина


Русија, Кина и Индија се за обнова на преговорите меѓу Белград и Приштина за статусот на Косово, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров по средбата во Екатеринбург со неговите колеги од Индија и Кина. Сметаме дека косовскиот проблем треба да се решава само врз основа на меѓународното право, изјави Лавров. Во декалрација е наведена нивната позиција за тоа дека едностраното прогласување независност на Косово е во спротивност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност.
XS
SM
MD
LG