Достапни линкови

Газа: Палестинците одбележуваат 60 години од Ал Накба или Катастрофа од формирањето на Израел


Палестинците денеска одбележуваат 60 години од Ал Накба или Катастрофа од формирањето на Израел. За време на војната која следеше по декларацијата за независност во 1948 над 700 илјади палестинци беа раселени. Војната заврши во 1949 по која Израел контролираше за околу 50 насто повеќе територија отколку предвидуваше планот за поделба на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG