Достапни линкови

Атина: Лекарите во Грција започнуваат 48 часовен штрајк


Лекарите од државните болници во Грција денеска ќе почнат нов 48-часовен штрајк, насочен против економската политика на Владата, соопштија локалните медиуми.лекарите се незадоволни од според нив „средновековните“ работни норми и од фактот дека работат по 70-80 часа во седмицата. Во меѓувреме најголемиот синдикат во Грција, заедничката конфедерација на трудот за денесска свика национален штрајк во знак на протест против владините планови за приватизација.
XS
SM
MD
LG