Достапни линкови

Сишуан: Повеќе од 10 илјади загинати во земјотрес


Повеќе од 10 000 лица ги загубиле своите животи во силниот земјотрес што ја погоди југозападната провинција Сишуан во Кина. Како што јавуваат агенциите земјотресот бил со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, при што многу училишта, фабрики и други згради се урнале. Официјалната агенција Синхуа јави дека повеќе од 200 лица ги загубиле своите животи во три други провинции.
XS
SM
MD
LG