Достапни линкови

Пекинг: Земјотрес од 7,8 степени ја погоди југозападна Кина


Земјотрес со сила од 7,8 степени ја погоди југозападна Кина. Американскиот Геолошки завод соопшти дека ударот бил 100 километри северозападно од ченгду главниот град на провинцијата Сечуан. Според извештаите потресот се почуствувал и во Шангај, Тајван, Банкок и Ханој. Нема извештаји за штети и жртви, но претседателот Ху Џинтао побара спасувачките напори веднаш да започнат, а Премиерот Вен Џибао отпаува во регионот.
XS
SM
MD
LG