Достапни линкови

Бејрут: Хезболах ги продолжува судирите


Судирете меѓу про-иранските и про-сириски сили на Хизболах и подржувачите на про западната влада во главниот град на Либан, Бејрут продолжуваат веќе трет ден при што се јавува за 10 загинати и 20 тина ранети лица. Судирите почнаа откако лидерот на Хизболах Хасан Насрала изјави дека владината акција против нив е објава на војна. Хизболах превзела контрола на големи подрачја во Бејрут и ја затворила про владината телевизија. Обединетите Нации повикаа на смирување на ситуацијата а Соединетите Држави побараа од Хизболах да ги запрат акциите.
XS
SM
MD
LG