Достапни линкови

Вашингтон: Русија да се воздржи во спорот меѓу Грузија и Абхазија


Русија би требало да се воздржи во спорот меѓу Грузија и нејзината провинција Абхазија, изјави советникот на американскиот претседател Џорџ Буш за национална безбедност Стивен Хедли. Многу сме загрижени во врска со тоа што Русија прави во Грузија. Станува збор за активности кои ги оценуваме како провокација,, прецизира Хедли. Во меѓувреме, Москва најави дека би можело да го зголеми бројот на војниците во Абхазија доколку Тбилиси продолжи да распоредува војници на абхазиската граница.
XS
SM
MD
LG