Достапни линкови

Хаг: Финишира судскиот процес против Бошкоски и Тарчуловски


Денеска во Хашкиот трибунал со соочување на аргументите од завршните зборови на одбраната и на обвинителството, ќе финишира судскиот процес против Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски. Во изминатите два дена одбраната побара ослободителна пресуда, бидејќи обвинителството не понудило докази за нивна вина во случајот Љуботен. Хашкото обвинителство пак, побара дванаесет години затвор за Бошковски и петнаесет години за Тарчуловски. И двајцата пред Судот се изјаснија за невини. По завршните зборови, вообичаено е Судскиот совет да ја донесе пресудата во рок од три месеци
XS
SM
MD
LG