Достапни линкови

Вашингтон: САД и Македонија потпишаа декларација за стратешко партнерство


Република Македонија и САД потпишаа Декларација за стратешко партнерство и соработка . Декларацијата, која содржи три основни елементи, во Стејт Департментот во Вашингтон вечерва ја потпишаа шефот на дипломатијата на Македонија Антонио Милошоски и државниот секретар на САД Кондолиза Рајс. Декларацијата содржи елементи кои се донесуваат на зајакнување на соработката во однос на трговијата и економијата, зголемување на соработката во рамките на безбедносниот сектор, и за изнаоѓање поконкретен начин за доближување и поинтензивни контакти на општествено ниво меѓу Македонија и Америка. Изградбата на стратешко партнерство, се наведува во документот, бара интензивирање на високо ниво на нашите цивилни и воени контакти, вклучувајќи и заеднички тренинг и можност за воени вежби.
XS
SM
MD
LG