Достапни линкови

Токио: Секоја година јапонско-кинески самит


Кинескиот претседател Ху Џинтао и јапонскиот премиер Јасуо Фукуда, на разговорите во Токио се согласиле да одржуваат самит еднаш годишно, со цел да ги зајакнат односите меѓу двете земји. На пред конференцијата, јапонскиот премиер ја повика Кина да го продолжи дијалогот со тибетанците со цел да се смират тензиите на Тибет.
XS
SM
MD
LG