Достапни линкови

Пекинг: Останува ограничувањето за извоз на жито од Кина


Кинеското Министерство за трговија потврди дека останува во сила ограничувањето за извоз на жито и побара од локалните власти да ги зголемат резервите за да се задржат цените под контрола. Голем број земји извознички на жито ги намалија испораките на светскиот пазар, поради што цените се рекордно високи.
XS
SM
MD
LG