Достапни линкови

Лондон: Борис Џонсон избран за нов градоначалник на Лондон


Кандидатот на опозиционите британски конзервативци, Борис Џонсон, е избран за нов градоначалник на Лондон, победувајки го на локалните избори, досегашниот градоначалник, лабуристот Кен Ливингстон. Инаку, на локалните избори во Англија и во Велс, Лабуристичката Партија на премиерот Гордон Браун загуби над 300 одборнички места, што е најлош резултат во последните 40 години.
XS
SM
MD
LG