Достапни линкови

Вашингтон: САД размислуваат да ја преземат од НАТО командата во јужен Авганистан


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека Соединетите Држави размислуваат да ја превземат од НАТО командата во јужен Авганистан, бидејки некои НАТО сојузници не можат да обезбедат борбени сили. Гејтс додаде дека Пентагон претходно ќе се консултира со НАТО. Весникот Њујорк Тајмс објави дека Соединетите Држави планираат испраќање на дополнителни 7 илјади војници во Авганистан, во наредната година.
XS
SM
MD
LG