Достапни линкови

Вашингтон: Соединетите Држави изразија загриженост поради тензиите меѓу Русија и Грузија


Соединетите држави изразија загриженост поради зголемувањето на тензиите мегу Русија и Грузија. Загриженоста на Вашингтон доаѓа по одлуката на Русија да распореди дополнителни мировни сили во отцепениот грузиски регион Абхазија. Повик до Русија за смирување на тензиите испратија и ЕУ и НАТО. Москва има распоредено мировни сили освен во Абхазија и во Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG