Достапни линкови

Амстердам: Холандија за уште една година го продолжува учеството во мисијата АЛТЕА во БИХ


Холандската Влада соопшти дека уште за 1 година го продолжува учеството во воената операција на Европската унија - ЕУФОР - АЛТЕА во Босна и Херцеговина. Вкупно 85 холандски војници учествуват во таа мисија, започната по дејтонскиот договор. Минатата година бројност мисијата беше намалена од 6 илјади на 2.500 лица.
XS
SM
MD
LG