Достапни линкови

Вашингтон: САД очекува Србија да ги органичи изборните активности на Србија


Соединетите држави сметаат дека за распишување и за спроведување избори на Косово би требало да бидат одговорни косовските власти. Ова го изјави заменик портпаролот на Стејт департментот Том Кејси во врска со одлуката на Белград да организираа локални избори во шеснаесет општини на Косово, вклучувајќи ја и Приштина. Тој додаде дека Вашингтон очекува од српската влада да ги ограничи изборните активности само на Србија.
XS
SM
MD
LG