Достапни линкови

Багдад: Порака од Ал Садр до ирачката влада за прекинување на активностите против неговите приврзани


Ирачкиот шиитски клерик Моктада Ал Садр ја предупреди ирачката влада да го прекине активностите на ирачките и американските сили против неговите следбеници што како што рече водат кон ризик од војна против неговото движење. Во изјавата на Интернет Садар рекол дека ова е последно негово предупредување до ирачката влада, за да го избере патот на мирот или да се соочи со притисок од неговите следбеници. Садар ја критикуваше владата на премиерот Нури Ал Малики поради нејзиното сојузништво со американските сили.
XS
SM
MD
LG