Достапни линкови

Атина: Не сум блиску до решение, но важно е изнаоѓање брзо конечно решение, изјави Нимиц


Не сум блиску до решение, но мислам дека настаните во последниот месец ја нагласија важноста за брзо изнаоѓање конечно решение. Ова го изјави посредникот во македонско грчкиот спор за името Метју Нимиц по вчерашната средба во Атина со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Тој не посочи никаков конечен рок, но ја потенцира желбата на двете страни да ги продолжат преговорите. ,,Периодот на општи избори во секоја земја создава тешко време за вакви видови преговори,, оцени Нимиц.
XS
SM
MD
LG