Достапни линкови

Вашингтон: Папата Бенедикт 16-ти го осуди педофилството меѓу католичките свештеници


Папата Бенедикт 16 призна дека римокатоличката црква многу лошо се соочила со скандалот за свештеникот педофил и ги повика американските бискупи да побараат помирување со жртвите на како што рече ваков сериозен грев. Папата кој престојува во Соединетите Држави изјави дека свештениците кои сексуално ги злоупотребиле малолетниците го изневериле својата професионална определба и покажале тешко неморално однесување.
XS
SM
MD
LG