Достапни линкови

Шангај: Состанок на постојаните членки на Советот за безбедност за Иран


Петте постојани членки на Советот за безбедност на Обедибетите нации плус Германија се состануваат денеска во Шангај на разговори за контроверзната иранска нукалерна програма. Кина и Русија инсистираат на дополнителни бенефиции за Иран со цел да се убеди да се откаже од збогатувањето ураниум. Техеран е под санкции на Обединетите нации поради тоа што досега не се откажал од овој процес.
XS
SM
MD
LG