Достапни линкови

Лондон: Во Кина минатата година се извршени 470 егзекуции, објави Амнести Интернешнал


Кина предничи во споредба со останати земји во светот по бројот на извршени смртни казни во минатата година. Во оваа земја како што се наведува во најновиот извештај на организацијата за човекови права Амнести Интернешнал се егзекутирани 470 лица. Според извештајот, по Кина следува Иран каде во 2007 година била извршена смртна казна над 370 лица, додека во Соединетите држави се извршени 42 егзекуции.
XS
SM
MD
LG