Достапни линкови

Вашингтон: Папата Бенедикт 16-ти во прва посета на Соединетите Држави


Папата Бенедикт 16-ти денеска треба да допатува во посета на Соединетите држави, што е прва посета од неговиот понтификат. Тој за време на шест дневниот престој ќе се сретне со американскиот претседател Џорџ Буш, а најавен е и негов говор во Обединетите Нации. Зајакнувањето на католичкиот идентитет и критичноста се централни теми на мисите на папата Бенедикт 16-ти, за кои тој се очекува да зборува во Вашингтон и Њујорк.
XS
SM
MD
LG