Достапни линкови

Рим: Втор ден од вонредните избори


Во Италија денеска продолжуваат парламентарните избори на кои гласачите решаваат меѓу милијардерот Силвио Берлускони и кандидатот на левиот центар Валтер Велтрони. Според податоците, одѕивот вчера бил над шеесет и два процнти. Берлускони, кој се надева на свој трет премиерски мандат, како што покажуваат анкетите, бил во предност, но без шанси да добие и апсолутно мнозинство во парламентот.
XS
SM
MD
LG