Достапни линкови

Техеран: Останато оружје од иранско – ирачката војна причина за експлозијата во џамија


Иранските официјални претставници изјавија дека причина за експлозијата кај џамијата во јужниот дел на Иран во која беа убиени најмлку единаесет лица, веројатно била оружјето оствено во овој верски објект од времето на иранско – ирачката војна, од 1980 та до 88 та година.Вчерашната експлозија во која беа повредени 191 лице се случи за време на верска церемнија, што ја одржуваа локалните свештеници .
XS
SM
MD
LG