Достапни линкови

Скопје: Предвремените парламентарни избори на 1 јуни


Предвремените парламентарни избори во Република Македонија ќе се одржат на 1 јуни. Претседателот на Законодавниот дом Љубиша Гергиевски вчера го одреди датумот за нови избори отако македоснкиот парламент по дводневната расправа го изгласа предлогот на ДУИ за само распуштање на паралментот. Во мегувреме владата ке функциниара како техничка,а според зборовите на премиерот Груевски ке продолжи патот на Македониај кон евро атланските интеграции.Опозициските СДСМ и ЛДП се изјаснија против предвремени избори во овој клучен период кога треба да се продолжат преговорите со Грција за името со цел Македонија да се приклучи во НАТО и да ги исполни обврските за добиавње датум за почеток на преговори со ЕУ.
XS
SM
MD
LG