Достапни линкови

Багдад: Воведен полициски час по повикот за масовни протести


Во Багдад е воведен полициски час токму на денот кога во Ирак се одбележува петтата годишнина од симболичното паѓање на режимот на Садам Хусеин. Имено, на денешен ден во две илјади и третата година џиновската статуа на поранешниот ирачки лидер Хусеин беше урната од центарот на Багдад. Полицискиот час е воведен со цел да се избегне можноста за бомбашки напади, откако шиитскиот верски лидер Мокдата ал Садр повика на масовни демонстрации во Багдад против америкнанското присуство во Ирак.
XS
SM
MD
LG