Достапни линкови

Багдад: 25 лица загинаа во судири меѓу ирачките сили и шиитските милитанти


Ирачките трупи подржани од американските сили се судриле со шиитските милитанти во Садр Сити, во главниот ирачки град Багдад. Како што соопштија болнички извори најмалку 25 лица загинале, а 100 се повредени. До судирите доаѓа една недела откако шиитскиот водач Моктада Ал Садр прогласи прекин на огнот. Во меѓувреме во ракетен напад во зеленета зона во Багдад, загинаа тројца американски војници, а 31 лице е повредено.
XS
SM
MD
LG