Достапни линкови

Багдад: Ослободени 42 киднапирани студенти


Ирачките сили ги ослободиле 42 та студенти кои денеска беа киднапирани од вооружено лице во близина на Мосул на северот на Ирак јавија агенциите. Вооруженото лице испеало да побегне набзро отако ја преземало контролата во автобусот со кој патувале студентите изјавија официјални ирачки претставници. Остнува непознато кој стои зад нападот.Од друга страна најмалку 20 лица биле убиени а околу 50 ранети денеска во судири во Багдад мегу милиатнтите и иарчките сигурнсони сили подржуавни од америакснките трупи До судирите дошло во областа Садр Сити.
XS
SM
MD
LG